Ubuntu Ve Hatalar(ım)

Bilgisayarımda ekstradan Pardus olması yetmezmiş gibi bir de Ubuntu kurmaya karar verdim. Kurulumu hiç sorun çıkarmadı, arayüzü kullanımı da gayet güzeldi. Ama hadi dedim biraz kurcalayayım. Sanırım kurcalarken bir kaç okuma yazma izniyle oynamışım, Ubuntu da o güzel karşılamanın ardından işletim sistemi olduğunu hatırladı ve ard arda hatalar vermeye başladı. Ubuntuya login olmaya çalıştığımda

Could not update ICEauthority file /home/mehmet/.ICEauthority

Yapılandırma sunucusu ile ilgili bir sorun var.

/usr/lib/linconf/-4/gconf-sanity-check-2 durum 256 ile çıktı

Naitilus gerekli /home/mehmet/desktop dizini oluşturulamadı

hatalarını veriyordu ve sonra öyle bomboş bir ekranda kalıyordu. Biraz arayınca – zaten o zaman izinlere fazla bulaştığımı anladım – çözümlerini buldum.

İlk sorundan kurtulmak için

sudo chown mehmet:mehmet /home/mehmet/.ICEauthority

sudo chmod 664 /home/mehmet/.ICEauthority

ikinci hatadan kurtulmak için

chmod 755 /etc/gconf/gconf.xml.*

komutlarını kullanarak izinleri yeniden düzenledim.

Üçüncü hataya ise benim komutlarla uğraşırken mehmet kullanıcısına ait home dizinine başka bir kullanıcıya erişim iznim vermem neden olmuş. Onu da düzeltip yeniden başlattım. Ama yine aynı sorun vardı daha sonra

/etc/init.d/gdm restart

komutu ile GDM’yi (Gnome Display Manager) yani masaüstü giriş yöneticisini restart ettiğimde yeniden masaüstüme kavuşmuş oldum.

Ubuntu macerası oldukça eğlenceli gidiyor ama aynı zaman da bir o kadar da vakit alıyor. Bundan sonra da yaptığım hataları ve çözümlerini -bulabilirsem tabii ki : ) – burdan yazmaya devam edicem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *