Gel Lisp sana da yer var :)

lisp-glossy.jpg        

         Oldukça nadir yazmaya başladığımın farkındayım. Vize haftasında bile bu kadar az ilgilenmemiştim sanırım günlüğümle. Ama bu aralar böyle olmak zorunda.  En azından Şubat ayı sonuna kadar. Şu an fazlasıyla yoğunum çünkü bitirme projesi her ne kadar sona yakın olsa da, aldığım proje oldukça zamanımı alıyor. Neyse kısaca keyfi bir ilgilenmeme değil bu. Bu yazının asıl konusuna gelirsek : Lisp.

       Evet sizin gibi ben de nerden çıktı bu demiştim. Ama okuldaki bir proje için Lisp ile tanışmam gerekiyordu. Aslında sunumdan sonra ayrıntılı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Hatta belki küçük tanıtıcı bir uygulamayı buraya koyabilirim bile. Şimdilik sadece dillerin kardeşliğine yeni bir elemanın katıldığını bildirmek istedim :). Ancak bu diğer dilleri öğrenme sürecimden biraz daha farklı bir süreç olacak sanırım. 

       İlk duyduğumda yaşından! dolayı yapabileceklerinden şüphelerim vardı ama araştırdıkça ve bazı şeyleri görüp, okudukça ne kadar yanlış bir düşünce de olduğumu anladım görsellik, nesne yönelim ne ararsanız var aslında Lisp’in içinde. Yukarıdaki resim biraz anlatır herhalde ne kastettiğimi.

        Bu arada Lisp demişken bunun bir çok lehçesinin olduğunu ve bizim inceleyeceğimizin de büyük bir ihtimalle Common Lisp olacağını belirtmekte fayda var.  Gelişmeleri buradan yazacağıma emin olabilirsiniz 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *