İstanbul Gezim

     Arkadaşlar planladığım gibi hafta sonunda gezimi tamamladım. Gerçi Topkapı Sarayına gidemedim. Sonlara doğru baya bi başağrısı çektim çünkü. Onun yerine Yerebatan Sarnıcı’nı gördüm.

     Buralara gidipte etkilenmemek insanın elinde değil aslında. Şu anda insanların ne kadar da tembel olduğunu gösterdi bana. Yıllarca önce yapılmıştı bu yapıtlar. En çok sevdiğim şeylerden bir tanesi böyle yerlere gittiğimde o zamanın insanları yıllar önce o an ne yapıyorlardı acaba diye düşünmek. Benim durduğum yerde kim duruyordu ve neler yapıyordu. Böyle düşüne düşüne Ayasofya’da(Her ne kadar 7 harika içinde gösterilmese de) ve Sultanahmet Camii’nde baya bi zaman geçirdim.

       Planımda yokken sonradan plana dahil olan Yerebatan Sarnıcı ise tam bir hediye oldu. Gerek içerideki ortam gerekse yapı insanı çok etkiliyor.

      Ama bu arada kendi tembelliğime de kızmadan edemedim. Onca insan yurtdışından gelip bu yerleri görürken, ben bunca yıl tembellik etmişim açıkçası. Bu arada buralara gidecek arkadaşlara da 2 tavsiyem olacak. Bir Ayasofya’ya giderseniz öğrenci kimliğinizi de götürün, yoksa 10 ytl ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bir de gerçekten buraların havasını yakalamak istiyorsanız biraz sakin bir zamanda gidin. Çünkü o kadar yerli ve yabancı turist arasında kendiniz o atmosfere kaptırmanız zor oluyor biraz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *